قیمت گذاری چیست؟
تعریف، انواع، روش ها و استراتژی های قیمت‌گذاری به همراه مثال

زمان خواندن 5 دقیقه

استراتژی های قیمت گذاری

به روز شده در ۳۰ مرداد ۱۴۰۲

توسط تیم تولید محتوای دیدار

زمان خواندن 5 دقیقه

راهنمای کامل قیمت گذاری، شامل ۱۰ روش و استراتژی برای قیمت گذاری کالا و خدمات شما برای اینکه استراتژی قیمت گذاری مناسبی اجرا کنید. برای همین ما درسنامه قیمت‌گذاری را آماده کردیم تا روش‌های صحیح این استراتژی را به شما آموزش بدهیم.

تا حالا برای‌تان پیش آمده که با محصولی روبه‌رو بشوید و فکر کنید که ارزش قیمتش را ندارد؟ برای من این مسئله خیلی پیش آمده است تا با پراید روبه‌رو می‌شوم و می‌گویند بالای 100 میلیون تومان خریدیم، این فکر را می‌کنم. هرچند که امروزه ماشین آن‌قدر گران شده که مجبوری با قیمت پراید راه بیایی. سال 95 که تازه در یک فروشگاه عطر فروشی استخدام شده بودم، برای اولین بار عطری را دیدم که بالای 20 تومان قیمتش است.

 

با خودم گفتم یک عطر که ارزش این همه پول را ندارد، عطرهای ارزان می‌خرم و هرچند ساعت یک‌بار استفاده می‌کنم. بعدازاینکه مدتی اونجا بودم، دیدم که این عطر فروش خیلی خوبی هم دارد. وقتی‌که از مشتریان پرسیدم می‌گفتند برندش معتبر و کیفیت بالایی دارد جدا از آن گیاهی هم هست. بازاریابان این عطر با توجه به این موارد این عطر را قیمت گذاری کرده بودند. این برند عطرهای دیگری هم داشت که 1 میلیون تومان بودند.

 

درست است که این سه مورد در قیمت‌گذاری یک عطر نقش دارند؛ ولی این همه چیز نیست. قیمت گذاری کار خیلی مهمی است، باید محصولات را با قیمتی به بازار عرضه کنید که مشتری بخرد و خودتان هم سود خوبی کنید. اگر می‌خواهید که هر چی لازم است درباره قیمت‌گذاری را بدانید. انواع مختلف هدف و استراتژی قیمت گذاری را بشناسید و بهترین قیمت را برای محصولات‌تان بگذارید. تا آخر این مقاله همراهمان باشید تا به آنچه که می‌خواهید برسید.

 

قیمت گذاری چیست؟

خب این یک تعریف ساده است، یعنی مبلغی را تعیین کنید که در ازای دادن محصول یا خدمت به یک فرد دریافت کنید. مثلاً شما شرکت تولید یخچال دارید و روی هر بخچال قیمت 10 میلیون می‌گذارید، یعنی هر کس محصول‌تان را بخواهد باید 10 میلیون بدهد. قیمت گذاری می‌تواند به‌عنوان ارزشی که مشتری برای بهره‌مندی از دریافت و استفاده یک محصول یا خدمات در نظر می‌گیرد، تعریف شود.

 

قیمت، عنصری از آمیخته بازاریابی است که منجر به درآمد می‌شود. قیمت گذاری یک استراتژی مهم است چون ارزش محصول یا خدمات‌تان را پیش مشتری نشان می‌دهد. وقتی‌که محصولی را با قیمت 15 هزار تومان به بازار معرفی می‌کنید و استقبال خیلی خوبی از آن می‌شود. یعنی محصول‌تان ارزش این پول را دارد.

 

قیمت گذاری چیست

 

انواع مختلف اهداف قیمت گذاری

قبل از اینکه درباره قیمت گذاری صحبت کنید و روی محصول یا خدمات‌تان قیمت بگذارید. لازم است که اهداف قیمت‌گذاری خودتان را مشخص کنید. این اهداف باید با هدف‌های بازاریابی و شرکت هماهنگ باشند. مثلاً اگر هدف شرکت این است که محصولات ارزان و باکیفیتی به بازار معرفی کند تا زیاد بفروشد. این‌جوری در بین مردم شناخته شود و وقتی‌که مشتری زیادی پیدا کرد محصولاتش را گران کند. قیمت‌گذاری را طوری انجام دهید که سودی جزئی داشته باشید.

 

انواع اهداف قیمت گذاری

 1. جذب مشتریان جدید برای افزایش درآمد
 2. حفظ مشتریان موجود
 3. جلوگیری از ورود رقبا به بازار
 4. جلوگیری از به دست آوردن سهم بازار توسط رقبا
 5. جلب توجه مشتری به عرضه محصول یا برند جدید
 6. افزایش فروش یک خط محصول خاص

 

انواع استراتژی قیمت گذاری

سه دسته استراتژی قیمت‌گذاری داریم که پایه دیگر استراتژی‌ها را تعیین می‌کند. این استراتژی‌های قیمت‌گذاری عبارت‌اند از:

 

قیمت گذاری بر اساس ارزش (value-based pricing)

این نوع قیمت‌گذاری بر اساس ارزشی است که مشتری برای‌ محصول‌تان قائل است و ربطی به هزینه تولید محصول ندارد. مثلاً شما دوخت تی‌شرت دارید، همه محصولات‌تان 150 هزار تومان هزینه برمی‌دارند. تی‌شرت خاصی تولید می‌کنید که طرح خاصی دارد و خیلی زیبا است. این مدل تی‌شرت ارزش بیشتری پیش مشتری دارد، پس می‌توانید قیمت آن را نسبت به دیگران محصولات‌تان بیشتر بگویید. مراحل قیمت گذاری بر اساس ارزش به شکل زیر است:

 • درک ارزش و نیازهای مشتری
 • تجزیه‌وتحلیل هزینه‌ها

 

قیمت گذاری بر اساس هزینه (cost-based pricing)

دومین استراتژی قیمت گذاری بر اساس هزینه تولید آن است. در این قیمت‌گذاری مهم نیست که محصول چقدر ارزش دارد، فقط به قیمت تولید و بازاریابی توجه می‌شود. مثلاً شما همه تی‌شرت‌های‌تان را 250 هزار تومان (قیمت تمام شده به علاوه 50% سود) می‌فروشید، حتی آن تی‌شرتی که طرح خاصی دارد و خیلی پرطرفدار است. در این نوع قیمت گذاری به سه چیز توجه می‌شود:

 • هزینه‌های ثابت
 • هزینه‌های متغیر
 • مجموع هزینه‌ها

 

قیمت‌گذاری بر اساس رقابت (competition-based pricing)

این آخرین استراتژی قیمت گذاری است. در این استراتژی به ارزش محصول و هزینه تمام شده توجه نمی‌شود. فقط به قیمت محصولات رقبا توجه می‌شود. وقتی می‌بینید بیشتر رقیب‌‌های‌‌تان تی‌شرت را 230 می‌فروشند. لازم است که شما ارزان‌تر یا کمتر از آن‌ها محصولات‌تان را ارائه بدید. در این استراتژی باید به موارد زیر دقت کنید:

 • عرضه بازار رقبا
 • درک ارزش مشتریان از پیشنهادات رقبا
 • استراتژی‌های قیمت گذاری فعلی رقبا
 • ضعیف یا قوی بودن رقبا
 • کیفیت محصولات رقبا

 

انواع قیمت گذاری

به‌جز سه استراتژی اصلی که در بالا گفتم، روش‌های دیگری هم برای قیمت‌گذاری وجود دارد که در زیر آن‌ها را توضیح دادم:

 

قیمت گذاری محصول جدید

 

استراتژی‌های قیمت گذاری محصول جدید

این استراتژی‌ها با چرخه عمر محصول ارتباط دارند. توسعه محصول می‌تواند شرکت را در شرایط چالش‌برانگیز قیمت گذاری محصول قرار دهد. مثلاً بعضی از شرکت‌ها وقتی محصولی را معرفی می‌کنند از استراتژی قیمت‌گذاری رقابتی ایجاد می‌کنند. بعد که محصول‌شان فروش خوبی داشت آن را به قیمت گذاری بر اساس هزینه تبدیل می‌کنند. در مرحله آخر که مردم ارزش محصول را درک کردند، از استراتژی قیمت‌گذاری محصول بر اساس ارزش استفاده می‌کنند. درنتیجه، شرکت‌ها باید از بین دو استراتژی جدید محصول جدید، یکی را انتخاب کنند:

 

قیمت گذاری سرشیرگیری (Price skimming)

این نوع استراتژی شامل تعیین یک قیمت بالا در ابتدای معرفی محصول به بازار برای به حداکثر رساندن درآمد است. با توجه به قیمت بالا، این شرکت فروش کمتری را با حاشیه سود بالاتر انجام می‌دهد. در نهایت با معرفی انواع و مدل‌های جدید محصول، این شرکت قیمت محصول اصلی را کاهش خواهد داد.

 

قیمت گذاری نفوذی (Penetration pricing)

شامل تعیین قیمت اولیه پایین برای جذب خریداران و افزایش سهم بازار است. از آنجایی که قیمت‌ها در این استراتژی قیمت گذاری خیلی پایین است، حاشیه سود نیز ممکن است کمتر باشد، اما به دلیل تعداد فروش زیاد، هزینه‌های شرکت کاهش می‌یابد و باعث می‌شود حتی با قیمت‌های پایین‌تر هم محصول را بفروشد.

 

استراتژی‌های قیمت گذاری ترکیبی محصول

استراتژی دیگری که در قیمت گذاری محصولات خیلی استفاده می‌شود ترکیبی نام دارد. این استراتژی قیمت‌گذاری 5 نوع دارد:

 

قیمت‌گذاری خط محصول (product line pricing)

شامل تعیین قیمت بر اساس تفاوت هزینه و ارزش است.

 

قیمت گذاری محصول اختیاری (optional product pricing)

تعیین قیمت برای محصولات اختیاری یا اضافی که همراه با محصول اصلی ارائه می‌شوند. مثلاً با خرید گوشی شیائومی یک گارد هم هدیه می‌گیرید، این گارد همان محصول اضافی است.

 

قیمت گذاری محصول محصور (captive product pricing)

به قیمت‌گذاری اختیاری شبیه است؛ ولی این محصولات اضافی نیستند و جز الزامات استفاده از محصول اصلی است. برای مثال، کاتریج برای پرینتر. در این روش محصول اولیه را با قیمت پایین می‌فروشید. اما چون نیاز به محصولات جانبی دارد، در طی زمان هزینه تولید را با آن قطعات اضافی جبران می‌کنید.

 

قیمت گذاری محصولات جانبی (byproduct pricing)

شامل تعیین قیمت برای محصولات جانبی حاصل از محصول اصلی است. مثلاً مردم می‌توانند گندم را به آرد و نان تبدیل کنند. این باعث شده قیمت گندم بالا برود، این فقط یک مثال ساده است تا بهتر متوجه شوید.

 

قیمت گذاری بسته محصول (product bundle pricing)

شامل ترکیب محصولات مختلف در یک بسته و تعیین قیمت بسته کمتر از جمع قیمت محصولات به‌تنهایی. مثلاً یک رستوران پک 2 نفره دارد که ترکیبی از چیزبرگر و پیتزا سولار است. این پک 280 هزار تومان است، در مقابل پیتزا سولار 198 و چیزبرگر 112 است. در قیمت گذاری این بسته از این استراتژی قیمت‌گذاری استفاده شده است.
 

استراتژی‌های تعدیل قیمت

برندها مجبور هستند که استراتژی قیمت‌گذاری خود را با توجه به موقعیت و محیط عوض کنند. البته این کار آسانی نیست؛ ولی یاد گرفتن استراتژی‌های تعدیل در تعیین قیمت بهتان کمک می‌کند:

 

قیمت کذاری

 

قیمت‌گذاری تخفیف / کمک هزینه

برای مثال 5% تخفیف هنگام خرید تعریف کنید. یا در صورت پس دادن محصول قدیمی همان شرکت 20% تخفیف خرید محصول جدید مشخص کنید.

 

قیمت گذاری تبلیغاتی

گذاشتن تخفیف محدود برای افزایش فروش. مثلا برای یک ماه 10% تخفیف روی محصولات آرایشی بگذارید.

 

قیمت‌گذاری تقسیم‌بندی‌شده

اعمال قیمت‌های مختلف برای بخش‌های جغرافیایی، محصول و مشتری. سالن نمایشگاه کتاب در تهران برگزار می‌شود که فقط به دانشجویان تخفیف می‌دهد.

 

قیمت گذاری جغرافیایی

مثلاً قیمت تی‌شرت در مناطق سرد، مثل کردستان ارزان‌تر است.

 

قیمت گذاری روانشناختی

شامل قیمت گذاری بر اساس روانشناسی بازار است. مثلاً مشتریان برای گوشی اپل قیمت بیشتری می‌پردازند چون آن را باکیفیت و لاکچری می‌دانند.

 

قیمت گذاری پویا

قیمت گذاری بر اساس تقاضا و نیاز مشتری، هر وقت تقاضا بالا رفت قیمت بیشتر می‌شود و برعکس.

 

قیمت گذاری بین المللی

تعیین قیمت در کشورهای مختلف بر اساس شرایط اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و غیره.

 

قیمت گذاری

 

نمونه‌هایی از استراتژی قیمت گذاری

حالا که درباره اهداف قیمت گذاری و انواع استراتژی قیمت‌گذاری حرف زدیم، نوبت مثال است. به نظرتان برند اپل چطور قیمت گوشی‌های خودش را تنظیم می‌کند؟ وقتی‌که آیفون 12 به بازار آمد قیمتش بین 800 تا 100 پوند بود. اوایل این محصول خیلی پرطرفدار بود و چون برند آیفون خیلی معروف است فروش خوبی داشت. مردم به خاطر برند و کیفیت، حس می‌کردند که آیفون 12 ارزشش بیشتر از این‌ها است.

 

بعد از چندین ماه شرکت اپل آیفون 13 و 13 پرومکس را به بازار عرضه کرد. با این کار خواسته‌ها برای آیفون 12 کم شد، برای همین اپل قیمت آن را به 600 پوند کاهش داد. بعدها که آیفون 14 به بازار آمد دوباره قیمت آیفون 12 کمتر شد. فکر کنم الان متوجه شدید که قیمت گذاری برند اپل چجوری است. اوایل که محصولی را معرفی می‌کند گران است؛ ولی با گذشت زمان و معرفی محصولات جدید قیمت آن را کاهش می‌دهد.

 

مثلاً یک سایت ایرانی که اسمش را اینجا نمی‌آورم آموزش سئو می‌دهد. این سایت برای آموزش افراد 3 میلیون تومان می‌گیرد. حال اگر دانشجو باشید بهتان 40% تخفیف می‌دهد و 1800 می‌گیرد. اگر هم بالای دو سال باشد که در آن سایت عضویت داشته باشید. یا اینکه در حداقل 6 ماه گذشته 2 میلیون از سایت آن‌ها خرید کرده باشید این دوره رایگان است. همچنین این سایت به افرادی قبلاً از آن‌ها خرید کم‌تر از 2 میلیون کردند 30% تخفیف می‌دهد.

 

کلام آخر

برای اینکه بتوانید سود خوبی کنید و فروش بالایی داشته باشید، لازم است که قیمت محصول‌تان مناسب باشد. برای اینکه قیمت مناسب برای محصول پیدا کنید باید انواع استراتژی قیمت‌گذاری را بشناسید. با شناختن این استراتژی‌ها می‌توانید بهترین قیمت را برای محصول بگذارید. به‌طوری‌که این قیمت هم برای مشتری جذاب باشد و هم شرکت سود خوبی کند. همچنین قیمت محرک خوبی برای تحریک مشتری به خرید است. امروز هر چی که لازم بود درباره قیمت گذاری محصول بدانید را گفتم. پرفروش باشید.
 

 

سوالات متداول

قیمت گذاری چیست؟

قیمت گذاری فرآیندی است برای تعیین ارزشی که تولیدکننده در مبادله خدمات و کالا دریافت می‌کند. برای انتخاب بهترین روش قیمت کذاری باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید که طی توصیف هر استراتژی قیمت‌گذاری توضیح دادیم.

موثرترین روش قیمت گذاری چیست؟

سه دسته استراتژی قیمت گذاری مهم‌تر از بقیه هستند. قیمت گذاری ارزشی، قیمت‌گذاری هزینه و قیمت‌گذاری رقابتی. از این بین شاید قیمت‌گذاری ارزشی، مهم‌ترین استراتژی قیمت گذاری باشد. چون نشان می‌دهد محصولات یا خدمات شما، چقدر از نظر مشتری‌ها ارزشمند هستند.